Our Union Ancestors

Department Brothers and Auxiliary Sisters honor Union Veterans of the Civil War by learning about them through research, discovering the facts of their military service, and understanding the times in which they lived. The following is a partial list of our ancestral family. These men, listed alongside their units, were soldiers, sailors, or marines who served honorably in the Army, Navy, Marine Corps, or Revenue Cutter Service of the United States of America between April 12, 1861, and April 9, 1865. If you find someone on the list who would qualify you for membership in one of our Camps or Auxiliaries, we have the documentation of his honorable service to the Union on file.

You can use our site search feature (the magnifying glass at top right of the website) to search our entire website for names and locations.

Membership inquiries can be directed to join@suvpnw.org and we will help you.



Ancestor's Name and Service


Alabama

Mortimer R. Flint


Arkansas

Augustus G. Callen


California

Thomas Yancy


Connecticut


Delaware


Illinois

James Bliss
Co. B, 47th Infantry Regiment &
Co. I, 146th Infantry Regiment
William A. Brown

Timothy D. Carson
Co. F, 124th Infantry Regiment
Jasper E. Cheney
Co. A, 50th Infantry Regiment
Lafayette O. Clark
Cos. L & E, 2nd Cavalry Regiment
William H. Craig
Co. F, 64th Infantry Regiment (Yates' Sharpshooters)
Nathan Davis
Co. H, 14th Cavalry Regiment
Leonard Dinger

Co. F, 12th Infantry Regiment
Francis M. Dunham
Co. F, 129th Infantry Regiment
Angelo V. Fawcett
Co. E, 7th Infantry Regiment
Richard R. Fouke
Co. K, 69th Infantry Regiment &
Cos. E & I, 14th Cavalry Regiment
Alexander Furlow

Co. K, 81st Infantry Regiment &


Co. H, 58th Infantry Regiment
Charles Gassman
Co. A, 92nd Infantry Regiment
Joshua G. Gosnell

Co. D, 13th Cavalry Regiment
William H. Groom
Co. E, 50th Infantry Regiment
Hiram H. Hamilton
Co. K, 96th Infantry Regiment
William B. Hoar
Co. F, 103rd Infantry Regiment
Charles Hook
Co. D, 81st Infantry Regiment
Edward E. Howe
Co. H, 42nd Infantry Regiment
Peter Lager
Co. D, 81st Infantry Regiment
Wiley C. Langford
Co. L, 2nd Cavalry Regiment &
Co. K & F&S, 151st Infantry Regiment (1 year)
Godfrey Lasalle
Co. B, 9th Cavalry Regiment
Andrew W. Lascelle
Cos. A & E, 15th Infantry Regiment &
Co. E, 14th & 15th Veteran Infantry Battalion
Williard S. Latham
Co. A, 8th Infantry Regiment (3 months)
Edward D. Luxton
F&S, 134th Infantry Regiment (100 days)
Erastus Niles
Co. C, 116th Infantry Regiment
George W. Roberts
Co. E,  12th Cavalry Regiment
James R. Scott
Co. A, 71st Infantry Regiment,
Co. B, 98th Infantry Regiment &
Co. B, 61st Infantry Regiment
Harvey H. Shelton
Co. C, 136th Infantry Regiment &
Co. B, 6th Cavalry Regiment
Cushman Small
Co. G, 64th Infantry Regiment (Yates' Sharpshooters)
Joseph Stockton
Co. F, 105th Infantry Regiment

George F. Unland

Co. A, 114th Infantry Regiment
James A. Williams
Co. I, 94th Infantry Regiment


Indiana

Vincent Anderson
Co. B, 149th Infantry Regiment
Nathan Davis
Co. K, 118th Infantry Regiment
Elijah C. Kent

James C. Latham
Co. C, 48th Infantry Regiment
David Lybrook
Co. G, 89th Infantry Regiment
James Maddock
Co. H, 1st Heavy Artillery Regiment
Jacob Miller
Co. K, 75th Infantry Regiment
Isaac Myers
Co. D, 100th Infantry Regiment
Theodore A. Penland
Co. A, 152nd Infantry Regiment
Thomas Salisbury
Cos. F & B, 10th Infantry Regiment (3 months) &
Co. I, 40th Infantry Regiment
William Skinner
Co. K, 63rd Infantry Regiment
Dale O. Stewart
Wilder (26th) Battery Light Artillery


Iowa

Joseph Bendler
Co. F & F&S, 5th Cavalry Regiment
Horace J. Bisby
Co. G, 22nd Infantry Regiment
Loren Button
Co. F, 32nd Infantry Regiment
William M. Carr
Co. L, 4th Cavalry Regiment
George Craft
Co. E, 2nd Infantry Regiment
James M. Dennis
Co. B, 2nd Cavalry Regiment
William W. Dennis
Co. B, 2nd Cavalry Regiment
Jeptha Doty
Co. F, 2nd Cavalry Regiment
David Elson
Co. K, 15th Infantry Regiment
Sereno S. Farrington
Co. I, 39th Infantry Regiment
Orison T. Fuller
Co. K, 12th Infantry Regiment
Gustave Haerling
Co. C, 20th Infantry Regiment
Warren Kittell
Co. H, 32nd Infantry Regiment
Godfrey Klett
Co. B, 33rd Infantry Regiment
Riley Mason
Co. K, 16th Infantry Regiment
Elisha McEvers
Co. B, 5th Cavalry Regiment
Edward S. McKinzie
Co. B, 39th Infantry Regiment
Lewis Middleton

Co. G, 44th Infantry Regiment (100 days)
Samuel S. Patten
Co. B, 17th Infantry Regiment
John Roe
Co. A, 10th Infantry Regiment
John T. Rogers
Co. G, 4th Cavalry Regiment
George Ross
Co. B, 25th Infantry Regiment
Thomas Salisbury
Co. H, 9th Cavalry Regiment
John R. Shearer
Co. D, 16th Infantry Regiment
John D. Slocum
Co. H, 15th Infantry Regiment
Giles Swan
Co. B, 13th Infantry Regiment


Kansas


Kentucky

Francis M. Ambrose

Andrew Thompson
Co. E, 10th Infantry Regiment


Maine

George W. Boyington

Melville C. Marshall
Cos. A & K, 7th Infantry Regiment
Joel S. Stevens
Co. H, 16th Infantry Regiment


Maryland


Massachusetts


Michigan

Robert C. Fletcher

James C. Jones
Co. K, 3rd Infantry Regiment (1st organization)
Henry M. Secord
Co. H, 5th Cavalry Regiment
Seth M. Whitten
Co. M, 8th Cavalry Regiment &
Co. K, 4th Infantry Regiment (2nd organization)


Minnesota


Missouri


Co. F, 2nd Cavalry Regiment (Merrill's Horse)
Samuel H. Chamness

Co. C, 4th State Militia Cavalry Regiment &


Co. G, 12th Cavalry Regiment
Jacob Cheele
Co. C, 39th Infantry Regiment
Mortimer R. Flint
Co. D, 9th Cavalry Regiment &
Co. D, 10th Cavalry Regiment
Nathaniel B. Flint
Co. B, Engineer Regiment of the West &
Cos. K & A, 1st Engineers Regiment
David A. Garrison
Bty. H, 2nd Light Artillery Regiment
Thomas A. Hash
Co. E, 8th State Militia Cavalry Regiment &
Co. G, 13th Cavalry Regiment
Edward Heath

Co. A, 11th Infantry Regiment
Riley Mason
Co. A, Stewart's Cavalry Battalion
Lewis Middleton

Cos. E & C, 2nd State Militia Cavalry Regiment
Philip A. Parker
Co. F, 8th State Militia Cavalry Regiment
William R. Thomas
Co. H, 2nd Regiment Provisional Enrolled Militia


Nebraska Territory

David Ransier


New Hampshire

Stephen Hadley
Co. E, 3rd Infantry Regiment



New Jersey

George W. Demarest

Frank H. O'Neal
Co. F, 15th Infantry Regiment
Andrew J. Thompson
Co. F, 30th Infantry Regiment &
Co. F & F&S, 35th Infantry Regiment


New York

Chester Barrett

Erasmus E. Bassett
Co. B, 126th Infantry Regiment
Joseph Bloomingdale
Co. D, 125th Infantry Regiment
John Brady
Bty. A, 3rd Light Artillery Regiment
George W. Cook
Co. K, 161st Infantry Regiment
Edgar D. Kain
Co. B, 156th Infantry Regiment
Chauncey E. Metcalf
Co. G & F&S, 136th Infantry Regiment
John Mullarney
Cos. E & D, 92nd Infantry Regiment &
Co. G, 96th Infantry Regiment
George Perkins
6th Independent Battery Light Artillery
Samuel E. Qua
Co. L, 26th Cavalry Regiment
Charles A. Tripp
Co. D, 4th Heavy Artillery Regiment
Jacob Williams
Co. H, 9th Heavy Artillery Regiment
Henry Wood
Co. E, 121st Infantry Regiment


Ohio


Augustine Carpenter
Co. H, 76th Infantry Regiment
Alfred A. Corrello
Co. B, 4th Infantry Regiment (3 months),
Co. B, 4th Infantry Regiment,
Co. F, 121st Infantry Regiment &
Co. C, 193rd Infantry Regiment
Noah Dennis
Co. K, 43rd Infantry Regiment
Marcellus Fickel
Co. A, 60th Infantry Regiment
Oliver P. Hamer
7th Independent Battery Light Artillery
Joseph Hamlin
Co. L, 3rd Cavalry Regiment
Benjamin C. Johnson
13th Independent Battery Light Artillery &
10th Independent Battery Light Artillery
Newton Kirkbride
Co. H, 63rd Infantry Regiment &
Co. I, 53rd Infantry Regiment
Calvin M. Latham
Co. F, 88th Infantry Regiment
Silas Latham
Co. F, 88th Infantry Regiment
Williard S. Latham
Co. A, 5th Independent Cavalry Battalion (6 months)
James Livingston
Co. A, 67th Infantry Regiment
William H. Lott
Co. K, 46th Infantry Regiment
William McBurney
Co. B & F&S, 1st Cavalry Regiment
Orion W. McLain
Co. L, 5th Cavalry Regiment
Max Miller
Co. K, 37th Infantry Regiment
Joseph Neibert
Co. H, 4th Cavalry Regiment
Adoniram Roberts
Daniel B. Shaner
Cos. E & K, 63rd Infantry Regiment
Ebenezer Shaner
Co. A, 63rd Infantry Regiment
Aaron Smart
Co. A, 111th Infantry Regiment
Milton H. Straight
Cos. C & A, 3rd Cavalry Regiment
Thomas J. Thorp
Co. B, 75th Infantry Regiment
Christopher Todd
Co. D, 1st Infantry Regiment
David Wherry
Co. D, 66th Infantry Regiment
George Conrad Wiessinger
Bty. M, 1st Light Artillery Regiment


Pennsylvania

Peter Binkley

Co. B, 11th Cavalry Regiment (108th Volunteers)
Samuel B. Carman
Co. I, 2nd Cavalry Regiment
Thomas A. Conaway
Co. B, 148th Infantry Regiment
Wilson Cramer
Co. B, 133rd Infantry Regiment &
Co. G, 206th Infantry Regiment
Michael Criswell
Co. D, 17th Cavalry Regiment
Mitchell F. Davrainville
Co. H, 102nd Infantry Regiment
James Duncan
Co. H, 47th Infantry Regiment
John Fellowbaum
Co. H, 168th Infantry Regiment &
Co. E, 206th Infantry Regiment
August Funk
Co. K, 74th Infantry Regiment
Joseph Garvin
Co. G, 5th Cavalry Regiment (65th Volunteers)
Edward L. Haas
F&S, 48th Infantry Regiment
Daniel Hawes
Co. H, 143rd Infantry Regiment
George Joy

Co. C, Independent Infantry
John E. Kane, Jr.
Co. I, F&S, Cos. C & H, 8th Cavalry Regiment (89th Volunteers)
Jacob Lick
Co. A, 116th Infantry Regiment
Philip Manning
Co. F, 2nd Heavy Artillery Regiment
Hiram W. Rhoads
Co. H, 167th Infantry Regiment
Jacob G. Shirk
Co. F, 207th Infantry Regiment
Thomas Steel
Co. G, 72nd Infantry Regiment
John Wherry
Co. A, 100th Infantry Regiment
William Wherry
Co. H, 140th Infantry Regiment
George K. Williamson
Co. B, 197th Infantry Regiment


Rhode Island

George A. Thomas


Tennessee

James Edwards

Stephen S. Farmer
Co. D, 5th Infantry Regiment
Felix A. Reeve
F&S, 8th Infantry Regiment
Stephen P. Tipton
Co. E, 1st Independent Vidette Cavalry Regiment


United States Army

Samuel Boardman

Jasper E. Cheney
Hospital Steward


United States Colored Troops

Orlando Brown

James M. Dennis
Co. M, 4th Heavy Artillery Regiment


United States Navy


United States Volunteers


James Bliss
Co. G, 1st Infantry Regiment, Mississippi Marine Brigade
Edgar D. Kain
Signal Corps
Joseph A. J. Lightburn
2nd Division, XV Corps, Army of the Tennessee
Thomas J. Thorp
Co. C, 5th Veteran Volunteer Infantry Regiment


Vermont


Veteran Reserve Corps

Samuel B. Carman

Edward S. McKinzie
Co. K, 10th Regiment
Max Miller
120th Co., 2nd Battalion
John Mullarney
Co. A, 10th Regiment
Thomas Steel
57th Co., 2nd Battalion
George F. Unland

115th Co., 2nd Battalion


West Virginia

Alfred A. Corrello

Robert L. B. Elder
Co. G, 14th Infantry Regiment
Joseph A. J. Lightburn
F&S, 4th Infantry Regiment
James Robinett
Co. G, 1st Infantry Regiment &
Co. D, 2nd Veteran Infantry Regiment


Wisconsin

William G. Austin

Ezra Bolion
Cos. C & H, 3rd Cavalry Regiment
Henry H. Hull
Co. I, 1st Heavy Artillery Regiment
Amanzo M. Johnson

Co. G, 8th Infantry Regiment
James C. Jones
Co. G, 47th Infantry Regiment
William C. Kroll
Cos. I & E, 3rd Cavalry Regiment
Edward D. Luxton
Co. B, 1st Infantry Regiment (3 months) &
Co. I & F&S, 2nd Cavalry Regiment
Armstrong C. Menor
Co. G, 13th Infantry Regiment
Hollon Richardson
Co. A & F&S, 7th Infantry Regiment
Charles Williams
Co. K, 46th Infantry Regiment
Asahel C  Wilmot
Co. D, 5th Infantry Regiment
Frederick G. Wilmot
Co. B, 14th Infantry Regiment
Christopher Wilson
Co. L, 1st Cavalry Regiment
David H. Wood
Co. A, 13th Infantry Regiment


Note on abbreviations: "Bty." is short for "Battery".  "Co." is short for "Company".  "F&S" is short for "Field and Staff".